Deklaracje środowiskowe EPD

NARZĘDZIE DO OBIEKTYWNEGO PORÓWNYWANIA PRODUKTÓW POD KĄTEM ICH EKOLOGICZNOŚCI 


EPD - co to jest?

Deklaracja Środowiskowa Produktu, (ang. environmental product declaration, EPD) to ustandaryzowany i zweryfikowany dokument zawierający informujące o oddziaływaniu produktu na środowisko podczas jego cyklu życia

Podstawą sporządzenia EPD jest ilościowa analiza cyklu życia ( (LCA) produktu przeprowadzona zgodnie z normą ISO 1440/44. LCA polega na obliczeniu wpływu produktu na środowisko na każdym etapie życia produktu rozpoczynając od etapu wydobycia surowców, poprzez procesy przetworzenia i produkcji, transportu, montażu, użytkowania, aż po etap zagospodarowania odpadów w tym recyklingu i ponownego użycia.  Wynikiem badania jest określenie i ocena wpływu produktu na klimat, środowisko i zasoby naturalne w całym cyklu życia, w tym na takie kategorie środowiskowe jak klimatu wyrażone w kilogramach ekwiwalentu CO2. 

Takie podejście pozwala na kompleksowe zrozumienie efektywności środowiskowej na przestrzeni życia produktu. Tworzy także uczciwe zasady pozwalające na porównanie ze sobą wpływu produktów o podobnej funkcjonalności na te same kategorie środowiskowej.

Deklaracje EPD nie zawsze obejmują wszystkie etapy cyklu życia. Dlatego każdy dokument deklaracji musi jednoznacznie wskazywać jakie etapy życia produktu objęła przeprowadzona ocena.


Deklaracje EPD mogą być sporządzane dla konkretnego produktu lub reprezentatywne dla całej kategorii produktów wytwarzanych w różnych miejscach produkcji
W jakich branżach deklaracje EPD stają się standardem rynkowym? 
  • Architekci, inżynierowie i projektanci
  • Budownictwo i materiały budowlane
  • Motoryzacja
  • Elektronika i sprzęt elektryczny
  • Żywność i napoje
  • Przemysł chemiczny
  • Odpady i recykling
  • Producenci innych wyrobów

Deklaracje EPD- jakie normy i reguły?

Deklaracje EPD muszą być zgodne z regulacjami prawnymi i standardami międzynarodowymi takimi jak normy ISO z grupy 14 000 (ISO 14040/44, ISO 14025). Dodatkowo każda deklaracja EPD powinna spełniać branżowe standardy ISO oraz specyficzne wytyczne obliczeniowe i sprawozdawcze ( tzw. reguły kategorii produktów, PCR) określone przez organizację producentów.  Na zakończenie deklaracja EPD musi zostać poddana weryfikacji przez  niezależnych ekspertów (nie uczestniczących w procesie przygotowania deklaracji). 

Zaleca się rejestrację deklaracji EPD na platformach nadzorowanych przez niezależnych, uznanych w środowisku międzynarodowym operatorów programów EPD (EPD PO)  takich jak: EPD International, EPD Hub, i inne. Stanowi to gwarancję najwyższej jakości i zgodności deklaracji EPD z międzynarodowymi wymaganiami.  

Zastosowanie

Deklaracje środowiskowe EPD są przydatne w procesie podejmowania decyzji zakupowych oraz w ocenie wpływu produktów na środowisko.
Dodatkowo, mogą one służyć do porównywania różnych produktów o podobnej funkcjonalności pod względem środowiskowym


Korzyści z posiadania deklaracji EPD:

 
wiarygodne źródło informacji dla  klientów coraz bardziej świadomych wpływu produktów na środowisko (szansa na otrzymanie zielonego zamówienia publicznego)
dostarcza klientom i partnerom biznesowym przejrzystych i porównywalnych informacji o wpływie produktu na środowisko w różnych etapach jego cyklu życia 
spełnienie wymagań regulacyjnych (rozporządzenia UE dla wybranych produktów np. budowlanych, baterii itp.)